Nietrzymanie moczu

               Na nietrzymanie moczu cierpi co 4 Polka !

 

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Najczęstszym objawem jest niemożność utrzymania moczu podczas zwykłych czynności jak np. kichnięcie czy kaszel. Często problem pojawia się rano, kiedy wstając z łóżka mocz zaczyna uciekać, czasami niemożliwe jest zdążenie do toalety.

Problem dotyczy wielu kobiet po porodzie naturalnym bądź po okresie menopauzy.

Skąd wynika problem?

Zazwyczaj jest to kwestia osłabienia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) oraz rozciągnięcia pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej.

Na czym polega metoda laserowego leczenia nietrzymania moczu?

To fototermiczne, nieablacyjne obkurczenie pochwy. Do zabiegu wykorzystuje się laser Er - YAG Fotona, który powoduje wzmocnienie ścianek pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Wiązka laserowa stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, co w efekcie prowadzi do ich namnażania i wzmocnienia. Następuje obkurczenie tkanek poddanych zabiegowi, co prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej normalną funkcjonalność.

Pierwsza faza zabiegu to wprowadzenie do pochwy pacjentki specjalnego wziernika laserowego, doprowadzającego wiązkę laserową w głąb jej ujścia. Wziernik laserowy umożliwia dokładne naświetlenie przedniej ściany pochwy podczas kilku przejść. Energia laserowa wpływa na tkanki błony śluzowej i powięzi łonowo-szyjkowej ściany pochwy, przez co dochodzi do skurczu kolagenu w śluzówce pochwy.

Druga faza zabiegu wykonywana jest w obszarze przedsionka i wejścia do pochwy. Procedura jest wykonywana przy użyciu głowicy emitującej wiązkę lasera na wprost.

leczenie wysilkowego nietrzymania moczu etapy

Ile zabiegów należy wykonać?

W celu złagodzenia lub usunięcia lekkiego lub średnio nasilonego wysiłkowego nietrzymania moczu, zazwyczaj wystarcza wykonanie jednego zabiegu. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

Czy to bezpieczna metoda?

W porównaniu do dotychczas stosowanych metod (operacje wszywania taśm i siatek), zabieg ma wiele zalet. Metoda jest bezbolesna i mało inwazyjna, nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji (tzw. zabieg ambulatoryjny).

Przeciwwskazania:

Infekcje pochwy.

Przed zabiegiem należy się przebadać i wyleczyć ewentualne przypadłości. Po zakończonej terapii można poddać się zabiegowi.

Zalecenia pozabiegowe:

Pacjentka może wrócić do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Możliwe jest wystąpienie przesięku surowiczego, więc zaleca się stosowanie podpasek do momentu, aż przesięk nie ustąpi. Nie wolno utrzymywać stosunków płciowych przez miesiąc od zabiegu.

Ile czeka się na efekt?

Efekt narasta stopniowo. Pierwsze efekty można zaobserwować po około miesiącu, ale nie jest to regułą, czasami zdarza się, że efekt osiągany jest po około pół roku.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Jeśli problem występuje u młodej mamy, będzie się ona cieszyć efektem przez lata lub do następnego porodu, podczas którego zawsze istnieje ryzyko nadmiernego rozciągnięcia tkanek. Jednakże wzmocnienie pochwy podczas zabiegu oraz regularne ćwiczenie mięśni Kegla, może zaprocentować i po kolejny poród może okazać się mniej destrukcyjny.

W przypadku, gdy kobieta jest po okresie menopauzy należy stosować odpowiednią terapię zastępczą - odpowiedni poziom hormonów będzie podtrzymywać efekt zabiegu.

 


 

Zadzwoń teraz

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych